Niezależne wyceny majątku firm

Otwarcie firmy a następnie jej rozwinięcie to naturalna kolej rzeczy, jaka jest spotykana u większości biznesmenów. Lecz prowadząc przez lata biznes, zyskując coraz to nowe kontrakty, zlecenia i klientów niektórzy biznesmeni nie do końca mają orientację, ile ich firma jest warta. Niekiedy tego typu pytanie będzie się pojawiać dopiero wtedy, gdy ktoś będzie chciał złożyć ofertę kupna firmy. Spora część właścicieli odmówi, gdyż dalej będzie chciała prowadzić swoją firmę, ale część z pewnością się nad taką ofertą zastanowi.
Lecz w takiej chwili właściciel dokładnie powinien wiedzieć, ile w rzeczywistości jego firma jest warta, bo inaczej może dużo na takiej transakcji stracić. Z tego też powodu w takich przypadkach konieczna jest profesjonalna wycena wartości spółki, przeprowadzona przez niezależnego audytora. Dopiero po przeprowadzeniu takiej wyceny właściciel może się porządnie zastanowić i oszacować, czy przedsiębiorstwo będzie się opłacało się sprzedawać, czy sprzeda tylko niewielką część udziałów, czy zostawi ją jednak i dalej będzie swój biznes prowadził.


wycena przedsiębiorstw
Napisane przez: Stéfan
Zainspirowane przez: flickr.com
Jak najczęściej w takich sytuacjach bywa, wycena udziałów może być dokonywana w bardzo różny sposób i różną metodologią. Najbardziej istotny jest cel, jaki przyświeca takiej wycenie. Całkowicie inaczej firma powinna być wyceniana, kiedy w grę chodzić będzie jej sprzedaż, znalezienie inwestorów lub wejście na giełdę, a odmiennie do celów podatkowo-księgowych. Z tego też powodu dopiero po określeniu celu firma audytorska może przystąpić do wykonywania wyceny. Istotna jest także metoda wyceny, ponieważ jest ich wiele, a właściwą trzeba wybrać również biorąc pod uwagę to, do czego robiona wycena będzie potrzebna. Najpopularniejsze są trzy metody wyceniania, to znaczy majątkowa, porównawcza i dochodowa. Metoda porównawcza bazuje na firmach o podobnym profilu działalności i wielkości, po analizie ich finansowych wyników i ogólnej jakości szacuje się, jak dużo może być warta wyceniana firma.

Czy masz zamiar przestudiować rozpatrywany wątek trochę głębiej? Zobacz zatem ten odnośnik - więcej znajdziesz tu. Te materiały także okażą się przydatne.

Metoda dochodowa w kilku słowach będzie polegać na tym, że do wyceny wartości należy wziąć pod uwagę wysokość przyszłych dochodów, a metoda majątkowa to po prostu wycena majątku firmy, pomniejszonego o należności i zobowiązania.


Więcej tekstów

Wynajęcie agregatów prądotwórczych to znakomity pomysł, jeśli chcemy posiadać alternatywne źródło zasilania

kamera do monitoringu przemysłowego
Jeżeli organizujemy większą imprezę plenerową lub kierujemy budową, to musimy być przygotowani na najróżniejsze niezapowiedziane zdarzenia. Z tego powodu warto zatroszczyć się o wypożyczenie dobrych generatorów prądotwórczych, które nas poratują, jeżeli zabraknie zasilania.


Jeżeli idzie o agregaty prądotwórcze Wrocław będzie miejscem, gdzie bez problemu znajdziemy sporo spółek, które zajmują się wynajmowaniem.
2022/11/25, 07:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.