W jaki sposób funkcjonują samochodowe amortyzatory?

Za komfort w trakcie jazdy czterokołowcem odpowiada układ tłumiący, zatem amortyzatory. Właśnie dzięki nim drgania i nierówności nie będą przekazane na pasażerską kabinę.
Amortyzator nie jest jednakże elementem długowiecznym. Nasze realia drogowe powodują, iż wymiana ich w większości czterokołowców konieczna jest mniej więcej co 60 000 km, natomiast w niektórych samochodach jeszcze wcześniej. Zgodnie z obiegową opinią amortyzatory wyłącznie tłumią drgania. Jednak nie jest to ich wyłączne zadanie. Prócz podnoszenia komfortu jazdy ich celem jest też poprawienie bezpieczeństwa na szosie. Należyta praca amortyzatorów pozwala na utrzymywanie przyczepności gum z podłożem.

Hej, spójrz na serwis (https://www.lisiekaty.pl/)!, to niesamowite, że ponownie tak szybko jest w tamtym miejscu coś aż tak nowego, musisz to koniecznie sprawdzić!

Gdy w naszym aucie układ amortyzowania jest zużyty, wtenczas na wyboistej drodze, na przykład z poprzecznymi nierównościami, koła mogą oderwać się od nawierzchni ulicy. To bez wątpliwości odbija na długości drogi hamowania pojazdu. Układ amortyzujący pośrednio oddziaływa także na działanie systemów takich, jak ABS.


branża budowlana
Napisane przez: Aleksej Leonov
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


świat
Napisane przez: Blachy Pruszyński
Zainspirowane przez: Blachy Pruszyński


przemysł - odbicie
Napisane przez: Marcin Polak
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


W samochodach stosuje się na ogół amortyzatory olejowe a także olejowo-gazowe. Kluczową różnicę między nimi stanowi komora kompensacyjna. W rodzaju olejowym układu tłumiącego jest ona otwarta, zaś w olejowo-gazowej będzie zamknięta (sprężony gaz odseparowany jest tłokiem pływającym). Jak funkcjonuje amortyzator? Układ tłumiący w trakcie pracy jest poddawany rozciąganiu jak też ściskaniu. W języku fachowym owe procesy mienione są ściskaniem i odbiciem.
Rozróżniamy dwa warianty budowy amortyzatorów, to znaczy: dwururowe jak też jednorurowe. Oznakami zużycia amortyzatorów są: nierównomierne eksploatowanie ogumienia czy też większe kołysanie się pojazdu.
2022/01/28, 15:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.