Jaki rodzaj chwytaka wybrać, żeby przenosił interesujące nas elementy?

Wybór dobrego chwytaka jest niezwykle istotny przy procesie manipulacji. Kłopotliwy może być jego wybór przy zrobotyzowanych układach montażowych. Dziać się tak może dlatego, że okaże się konieczność wychwycenia obiektów o wielu właściwościach.
kopalnia


Łatwiejszy będzie wybór chwytaka do wykonania konkretnej czynności.


ziemia


Najbardziej istotne jest zdobycie danych o manipulowanym obiekcie. Jeśli zbierzemy wszystkie konieczne informacje, wówczas wybierzemy najlepsze chwytaki, których będziemy potrzebować. Należy wybrać jak ma być chwytany obiekt. Może być chwytany w sposób siłowy, foremnie, albo pryzmatycznie. Jeśli już będzie wybrany sposób chwytania, wówczas można dobrać rodzaj szczęk. Skok uzależniony jest od ilości elementów, jakie mają być manipulowane jednym chwytakiem. Można odróżnić 2 podejścia do obiektu przenoszenia. Jest to podejście promieniowe i podejście osiowe. Przenoszenie obiektu w sposób promieniowy wymaga chwytaka o skoku większym niż w wypadku przenoszenia w sposób osiowy.


blacha
Napisane przez: Ulrich Vismann
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Dobierając rodzaj chwytaka brać pod uwagę należy wymiary oraz osie symetrii przenoszonego obiektu. Można dobrać wtedy chwytaki uniwersalne. Mają one bardziej znaczącą moc uchwytu. Są one odporne na korozję, gdyż są seryjnie pokryte warstwą DLC. Nie trzeba konserwować tego chwytaka do 30 milionów użyć. Mają one wielofunkcyjny system chwytania taki sam do chwytaków elektrycznych oraz pneumatycznych. Wybrać można ponadto chwytaki ekonomiczne. Jest to chwytak dwu szczękowy, który w komplecie posiada szczęki chwytne. Zależnie od potrzeb można by dopasować tryb pracy.

Fascynuje Cię opisywany temat? Jeśli tak, to po przejściu do wpisu znajdziesz podobne pasjonujące dane, których nie stracisz z pamięci długo.

Może być tryb normalnie otwarty oraz normalnie zamknięty.
Jeżeli idzie o chwytanie dłuższych obiektów, to lepsze okaże się zastosowanie dwóch chwytaków zamiast jednego. Chwytaki specjalne wykorzystuje się wtedy, gdy niewykonalne jest wykorzystanie systemów podciśnieniowych z przyssawkami.
2022/02/01, 07:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.