Zatrudnienie pod powierzchnią ziemi to niebywale trudne i niebezpieczne zajęcie

Praca w górnictwie nie jest dla każdego. Brak tam okien ani świeżego powietrza. Nie każdy potrafi sobie z tym dać radę.


W okresie Polski Ludowej górników było w naszym kraju wielu.
Odwodnienia liniowe, rynna ze stali szlachetnej
Napisane przez: TECE
Zainspirowane przez: TECE


górnik
Napisane przez: MSLGROUP Official
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Był to szanowany zawód. I na nieszczęście również bardzo niebezpieczny. Duże skupisko górniczych rodzin było umiejscowione w GOP-ie, czyli w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

Jeżeli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto byłoby szerzej poznać to zagadnienie, to ponadto zerknij tu (https://www.purevent.pl/blog/projektowanie-wentylacji-z-odzyskiem-ciepla-o-czym-nalezy-pamietac/).

Sporo kopalni było w Katowicach lub Dąbrowie Górniczej. Jednak górnicy żyli także w innych rejonach Polski — na przykład w Bełchatowie. Po zakończeniu się socjalizmu przyszedł dla górnictwa w Polsce niezbyt dobry czas. Likwidowano coraz to nowe kopalnie i tak niestety jest do dzisiaj. Ze śląskich miast poznikały w szkołach klasy o kierunku górniczym. Jednak wydaje się, że małymi krokami coś zmierza ku lepszemu. Zlikwidowane kopalnie wykupują zagraniczni inwestorzy i umieją sprawić, że biznes się kręci, a górnik normalnie zarabia. Oprócz tego nasi fachowcy mają renomę wśród naszych sąsiadów. Przez to wielu górników wyjeżdża zazwyczaj na kontrakty do Niemiec czy Czechów. Do szkół zawodowych powoli wracają górnicze klasy. Przecież najlepszych specjalistów trzeba gdzieś uczyć, a to oni są dzisiaj głównie potrzebni w górnictwie. Kombajniści, przodowi, elektrycy i wielu innych fachowców musi zdobywać doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia.
W przeszłości za szkolenia płaciło państwo, teraz zwykle muszą pokrywać kwotę ze swojej kieszeni. Opłaca się to tym, którzy naprawdę wiążą przyszłość z tym zawodem. Jednakże jest on bardzo niebezpieczny.
2022/03/15, 08:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.