Precyzyjne przycinania różnorakimi sposobami, stosowane są przy różnego rodzaju materiałach.

Obcinanie, jest to przebieg rozdzielania materiału w całym rozmiarze, według oznaczonej wiadomej linii, zwykle prostopadle do powierzchni ciętego materiału. Współczesne sposoby wykrawania stali to: cięcie plazmowe, laserowe, wodne. Metody te wprowadzono celem ułatwienia cięcia stali zahartowanych na rdzewienie oraz metali nieżelaznych.


stal
Napisane przez: Armacell
Zainspirowane przez: Armacell
Wycinanie stali odpornej na korozję wykonuje się najczęściej laserem, plazmą, oraz wodą. Technologia cięcia laserem opiera się na przycinaniu w tworzywie, w sposób bezdotykowy i z dużą szybkością, skomplikowanych formatów o krawędziach dobrej jakości. Cięcie laserowe podzielone jest na trzy metody: wycinanie laserowe przy wsparciu spalania, cięcie laserowe przy użyciu stapiania, cięcie laserowe z wykorzystaniem sublimacji -

Najczęstszym zastosowaniem cięcia laserowego za pomocą spalania, jest obrabianie przedmiotów niestopowych i niskostopowych. Przycinanie laserowe przy użyciu topienia używa się głównie do wycinania stali wysokostopowych i metali nieżelaznych. Cięcie przez odparowanie jest mało produktywne i trudno w nim zdobyć dużą gładkość krawędzi linii cięcia. Wycinanie laserowe stosujemy do elementów płaskich o dowolnych formach, obrabiania rur okrągłych i profilowanych, do stali nierdzewnych - do 12 mm, do aluminium - do 8 mm, do drewna - do 35 mm, szkła organicznego (plexi) - do 25 mm. Właściwością tego wycinania mogą być niewielkie odkształcenia. To cięcie ma szerokie wykorzystanie z uwagi na możliwość cięcia różnych przedmiotów. Wadą są
stal
Napisane przez: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
spore nakłady pieniężne, ograniczone gabaryty, ograniczona grubość.

Cięcie strumieniem cieczy, polcięciem (zobacz stal nierdzewna)wykorzystaniu silnie skompresowanego strumienia wody, prowadzonego przez dyszę o małej średnicy, tworząc w ten sposób strumień wody o szybkości trzykrotnie przekraczającej prędkość dźwięku. Przycinanie falą wody ułatwia cięcie, żłobienie i przebijanie prawie wszystkich materiałów, oprócz diamentu.

Jeśli zamieszczone w tym artykule treści przykuwają Twój wzrok, to oprócz tego zerknij na informacje (https://vacuum-tech.pl/kategoria-produktu/zestawy-naprawcze/), które przeczytasz, gdy klikniesz ten link.

Strumień czystej wody tnie z ogromną prędkością giętkie materiały niemetaliczne, takie jak: papier, tworzywa sztuczne, skórę, gumę i tym podobne. Średnica wiązki wody może dochodzić do mniej niż 0,1 mm.


Wycinanie wiązką wody jest wykorzystywane do cięcia tych materiałów, które są ciężkie do ciecia innymi sposobami, na przykład: materiały ceramiczne, cermetale, twarde napoiny metalowe, materiały kompozytowe, szkło, plastik. Tą metodą możliwe jest ciecie w przypadku zagrożenia eksplozją, na przykład: cięcie pocisków wybuchowych. Bardzo małe jest również niebezpieczeństwo pożaru.
2021/12/17, 07:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.