Odzież ochronna - co trzeba o niej wiedzieć

Liczne z prac wykonywanych przez ludzi skłaniają do specyficznego podejścia, środków bezpieczeństwa. W dowolnym zakładzie pracy, zaczynając od sklepów wielobranżowych, przez markety, w których pracownicy generalnie parają się sprzedażą i noszeniem towaru, do pracy przy taśmach produkcyjnych i na budowie, trzeba przejść stosowne, najczęściej niedługie, ale bardzo istotne szkolenie BHP.

praca-1
Szkolenie to ma na celu wykazanie, jakie niebezpieczeństwa mogą czaić się w miejscu pracy i co dokładnie robić, gdy już z tego typu sytuacją zatrudniony się zetknie.
Zmniejsza to ryzyko kłopotów nie tylko samego pracownika, ale i właściciela firmy, który w obrębie miejsca pracy ma odpowiedzialność za zdrowie i ewentualne zagrożenia bezpieczeństwo zatrudnionych.

Niektóre zawody wymagają pracowania w hałasie. Może to dotyczyć pracy przy tworzeniu dróg albo ogólnie budownictwa – praca wciągarek, agregatów, żurawi czy nawet zwykłe tłuczenie młotem w stalowe fragmenty konstrukcji generują duży hałas, który z godziny na godzinę powoduje czasowy ubytek słuchu. Gdy środki bezpieczeństwa nie będą podjęte, zatrudniony może zostać narażony nie na czasowe, ale nieodwracalne ubytki słuchu. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem są nauszniki ochronne, które tłumią hałas o kilkadziesiąt decybeli. Jasne, uniemożliwia to zrozumienie mowy i słyszenie otoczenia, ale prawda jest taka, że przy dźwiękach młota pneumatycznego czy pracy pozostałych maszyn mowy i tak nie da się usłyszeć. Dlatego mądrze jest zadbać o komfort słuchu i nie wystawiać go na niepotrzebne uszkodzenia.

praca-2
Jeszcze jednym zawodem wymagającym odzieży ochronnej, chociaż niezbyt wyszukanej, jest zawód lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Nie jest tajemnicą, jak niebezpieczne mogą być drobnoustroje żyjące w organizmach pacjentów, z którymi mają styczność medycy. Do ich głównego wyposażenia należą jednokrotnego użytku rękawice ochronne zrobione zazwyczaj z lateksu. Są cienkie, więc nie pozbawia to zmysłu dotyku, skądinąd bardzo istotnego w tej pracy, a jednocześnie skutecznie redukują styczność z bakteriami i wirusami. Rękawice ochronne (zobacz zabezpieczenie ogniochronne konstrukcji stalowych proponowane przez Mercor Polska) nieco odmiennego rodzaju są używane w znacznie bardziej banalnym zawodzie: pracy na stanowisku mięsnym w sklepie spożywczym. Może i jest to trochę zabawne, ale tutaj także dość skutecznie zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób i brudu użycie elementu odzieży ochronnej, jakim są rękawice foliowe. Także jednorazowe, po użyciu przeznaczone od razu do kosza.
Zainspirowane przez:
Napisane przez: S.S.
2022/11/29, 09:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.