Co każdy płatnik VAT wiedzieć powinien

Rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy podjąć decyzję, czy będziemy płatnikiem VAT, czy nie. VAT wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale również może być to rozwiązanie całkowicie bez sensu – wszystko zależy od charakteru danej działalności.Działalność gospodarcza VAT jest opłacalna głównie wówczas, gdy wiemy, że w firmie będziemy dużo inwestować w produkty albo w środki trwałe. Zakup produktów bez wartości VAT powoduje, że wydatki są dużo mniejsze. Bycie VAT-owcem ułatwia także współpracę z innymi firmami, które także są płatnikami VAT.

biznes
Napisane przez: KamiPhuc
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeśli natomiast nasza działalność jest skierowana w głównej mierze do osób fizycznych i nie wiąże się z dokonywaniem częstych oraz pokaźnych sprawunków, możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, z zaznaczeniem, iż w roku kalendarzowym suma wartości sprzedaży opodatkowanej nie przewyższy kwoty 150 tys. zł. Są również takie rodzaje działalności gospodarczej, które wymuszają od początku bycie płatnikiem VAT, np. kiedy sprzedajemy wyroby, zawierające metale szlachetne, lub kiedy kupujemy grunty pod budowę. Jeżeli mamy wątpliwości, czy warto być VAT-owcem, zawsze można poprosić o pomoc wykwalifikowanego księgowego. Jeśli korzystamy z usług biura rachunkowego, to prawdopodobnie ominie nas również korekta VAT, która jest dość stresująca dla przedsiębiorców, a obowiązkowa, jeżeli nie chcemy ponosić konsekwencji prawnych i płacić kar. Księgowy pomoże nam też wówczas, gdy czeka nas ulepszenie środka trwałego .


Więcej tekstów

Najnowocześniejsze rozwiązania dla spółek

biuro księgowe
Napisane przez: KAMEERU
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Nowoczesna gospodarka opiera się na rozliczeniach bezgotówkowych, stąd wniknęło dziwne zjawisko w państwach które to przeszły przeobrażenia ustroju, (również w naszym państwie). Mam tu na myśli to, że razem z rozwojem systemu bankowego przeskoczyliśmy jedną z faz rozwoju bankowości, to jest okres czeków. Powód takiej sytuacji jest względnie prosty. Przepisy prawne tyczące się owej usługi powstały w Polsce w latach 30-tych XX w.. Potem nastąpiła stagnacja w tym obszarze działalności, po czym dopiero w 89 roku system bankowy znów począł się rozwijać. Oczywiście, inna była już sytuacja gospodarcza, ale i możliwości technologiczne posiadaliśmy inne, stąd przeskok do bardziej wygodnego wyjścia którym są karty bankomatowe.

księgowość
Napisane przez: Lucas Hayas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ulepszenie środka trwałego to w ogóle zagadnienie bardzo skomplikowane i rozpoczynającemu dopiero działalność przedsiębiorcy ciężko jest zorientować się w tych wszystkich kruczkach prawnych. O ile jeszcze korekta VAT jest do ogarnięcia przy korzystaniu z wirtualnych samouczków, o tyle kwestie wiążące się ze zwiększeniem wartości środka trwałego mogą wywoływać sporo wątpliwości.

Jeśli taka kwestia Cię naprawdę fascynuje, to bez zwłoki kliknij tutaj - to bardzo użyteczna propozycja (https://procleaner.pl/firma-sprzatajaca-lodz/), która też Cię zainteresuje!

Dlatego, jeśli prowadzona jest działalność gospodarcza VAT (czytaj więcej tu), naprawdę dobrze jest mieć w pogotowiu doświadczonego księgowego, który w razie konieczności pomoże zinterpretować ustawę, zasugeruje, jak postąpić, wypełni za nas dokumenty. Miesięczna obsługa biura rachunkowego nie jest dużym wydatkiem, a przecież będąc VAT-owcem i tak możemy ją sobie odpisać od podatku.
2022/11/30, 08:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.