W jaki sposób przedstawia się proces gazowania zboża i co do takiego celu się wykorzystuje?

Ziarno, które wykorzystuje się do wypieku pieczywa jest w czasie składowania narażone na szkodliwe działanie różnego rodzaju insektów (trojszyk, wołek zbożowy). Dlatego też w celu ich usuwania wykorzystuje się proces fumigacji zboża.
gazowanie zboża
Napisane przez: Marko Knuutila
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Jest to inne określenie na szereg procesów, które w rzeczywistości oznaczają gazowanie zboża. Stosowane są do tego fumiganty, zatem znane pestycydy. Gdy są stosowane w postaci gazu, likwidują będące w ziarnie insekty, które mogłyby być w magazynujących je silosach. Preparaty owadobójcze to np. fosforowodór czy też dwutlenek węgla. Najpopularniejszym środkiem jest fosforowodór. Jest on podczas procesów chemicznych wydzielany z np. fosforku glinu. Aby móc zapewniać duże bezpieczeństwo, gazowanie trzeba przeprowadzać w odpowiedniej kolejności. Jest to m.in. inspekcja kanalizacji - zobacz więcej czy uszczelnianie pomieszczeń, uwalnianie gazu, monitorowanie oczyszczanego pomieszczenia czy na końcu wietrzenie czy też przekazanie oczyszczonego magazynu.


Gazowanie jest wymagane dla zapewniania bezpieczeństwa żywności. Szkodniki, które mogłyby znaleźć się w silosach lub halach magazynowych zbożowych, mogłyby powodować znaczne straty zarówno finansowe, jak i te powiązane ze zdrowiem ludzi. Tego typu czynności wykonywane są przez specjalistyczne podmioty, które mają duże doświadczenie i są w stanie zagwarantować niezbędne bezpieczeństwo czynności. Stosowany przez nie fosforowodór udostępniony jest na rynku w postaci tabletek czy też pasów. wielką zaletą procesu gazowania gazowanie zboża jest to, że jest to metoda prędka oraz prosta w przeprowadzeniu.
Przeprowadzana na początku czynności inspekcja, ma na celu określić wielkość gazowanego miejsca tak, aby zdołać wybrać odpowiednią ilość koniecznego środka.
2018/09/05, 07:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.