Jak powinno się budować drogi? Jakie będą następujące po sobie etapy? O czym nie zapominać ? Z których materiałów się korzysta?

Spora liczba ludzi zastanawia się nad tym, w który sposób powstaje droga. Jeżeli jesteśmy na placu budowy to możemy zauważyć sporą liczbę sprzętów, pracowników i całość zdaje się być jednym wielkim. Zastanawiamy się, jak to możliwe, że dokładnie w takim miejscu powstanie śliczna, nowo wybudowana droga.
Sri Lanka
Napisane przez: Matthias Kümpel
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Ten chaos są to tylko pozory, gdyż w rzeczywistości tak to widzą tylko te osoby, jakie nie mają z taką tematyką za wiele wspólnego. Na placu budowy naprawdę wszystko jest planowane, każda czynność jest przemyślana, a więc nie ma takiej opcji, iż coś będzie robione ot tak sobie.


Dla osób, które pragną prędko dowiedzieć się, w jaki sposób takie coś wygląda można pokusić się o szybkie objaśnienie. Z początku usuwa się warstwę humusu, jeżeli jednakże mamy do czynienia z drogą starą i do tego asfaltową, to należy ukruszyć starą drogową konstrukcję.

Masz zamiar poszerzyć swoją wiedzę z tego zagadnienia? Służymy pomocą. Wystarczy wejść na kolejną witrynę i tam dowiedz się więcej (arapneumatik.pl/k-11-zawory-kulowe) szczegółów.

Potem wyrównujemy teren oraz stabilizujemy grunt. Dobrze zrobiona stabilizacja powinna być pielęgnowana wodą poprzez kilka następujących po sobie dni, a po tym następuje kontrola jakości. Dopiero po kontroli jakości możemy przystąpić do nakładania ścieralnej warstwy, są to zazwyczaj masy bitumiczne, więcej o masach bitumicznych asfaltobeton, lecz może być też sam beton, a przy pomniejszych, bocznych drogach brukowa kostka.


Przyjrzyjmy się dokładnie poszczególnym, wyżej wymienionym, etapom. Jeżeli chodzi nam o ustabilizowanie, to proces ten polega na dokładnym wymieszaniu gruntu z substancjami stabilizującymi, a najczęściej jest to cement, wapno czy popioły. Mogą być też inne środki, muszą jednak mieć wpływ na zmianę struktury gruntu. Tym sposobem możemy zyskać pożądane gruntowe podłoże, jakie będzie charakteryzowało się dobrą nośnością. Stabilizacja gruntu nie powiedzie się bez zastosowania właściwego sprzętu, jak równiarki i walca, korpus drogi powinien też przybrać odpowiedni profil. Zależnie od tego, jaka jest to droga (ciekawe porady), przed oddaniem jej do używania niezbędne będzie utwardzenie pobocza oraz montaż oświetlenia. Jak już wcześniej wspominaliśmy, do budowy dróg stosuje się inne różnorakiego gatunku produkty, także kationowe emulsje asfaltowe, dowiedz się w naszym artykule omówimy jednakże najlepiej poznany produkt, to znaczy masę bitumiczną.


masy bitumiczne


To gorące kruszywo, które przesiewane jest poprzez sita i dzielone na frakcje. Gromadzi się takie kruszywo w komorach, z nich później dozowane jest wagowo do mieszalnika. Lepiszcze ogrzewane będzie w kotłach do bitumu, a tam po ogrzaniu podawane będzie pompą do mieszalnika wytwórni.
Takie dozowanie bitumu jest wykonywanie objętościowo za pomocą przepływomierza, chociaż możemy też wagowo. Gotowa masa przechowywana będzie w zbiornikach, a odbiór masy gorącej odbywa się samochodami samowyładowczymi. Bardzo istotne jest, iż na jakość wytworzonej bitumicznej masy wpływa dokładność dozowania składników, jak i czas mieszania ich, należy więc o takim fakcie nie zapominać.
2021/02/25, 07:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.