Osoby mające w planach budowę własnego domu z reguły myślą o takich rzeczach, jak kupienie działki i załatwienie różnych standardowych formalności. Jednak mało kto zleca badania gruntu przed postawieniem budynku. Nie trzeba je robić obowiązkowo dlatego chcąc oszczędzić na inwestycji dużo osób po prostu je odpuszcza. Dlaczego jednak opłaca się tego typu badania zlecić i co nam one dają?

Napisane przez: Nicholas A. Tonelli
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Prawo budowlane uważa domy jednorodzinne za budynki, jakie przekazują na podłoże małe obciążenie dlatego nie ma konieczności robienia badań geotechnicznych.
Zaintrygował Cię ten tekst? Jeśli tak, to bez wahania
sprawdź tutaj automatyczne systemy magazynowe podobne materiały - one także są godne uwagi.
Sądzi się też, że nośność prawie wszystkich terenów w naszym kraju jest tak duża, że można bez problemu stawiać na nich
dom. Natomiast problem jest wtedy gdy chcemy postawić dom na słabo poznanym gruncie, w takim wypadku nawet przed zakupem działki warto stan podłoża sprawdzić ponieważ może okazać się, że działka nie może być zabudowana. Poza tym aby dobrze zaplanować budowę fundamentów lepiej sprawdzić stan podłoża.

Napisane przez: www.sxc.hu
Zainspirowane przez: www.sxc.hu
Wielu panów bardzo lubi samodzielnie wykonywać w domu małe prace naprawcze i usprawniające działanie różnych sprzętów. Toteż starają się naprawiać radia i telewizory oraz tostery i pralki. Jeszcze nagminniej samodzielnie wymieniają
żarówki i starają się określić przyczynę powstających w mieszkania spięć prądu.
Dokumentację odnośnie badań podłoża wykonuje specjalista w dziedzinie
geotechniki na podstawie badań wykonanych w terenie; por.: stabilizacja podłoża. Często też są one uzupełnione badaniami przeprowadzonymi w laboratorium, które dają dodatkowe informacje na temat składu gleby. Jednym z badań polowych gruntu jest sondowanie statyczne. W czasie tego typu czynności mierzy się podstawowe parametry, na podstawie których możemy określić chociażby budowę geologiczną podłoża, stopień zagęszczenia, plastyczność jak również wytrzymałość przy ścinaniu. Sondowanie CPTU pozwala oszacować nośność oraz osiadanie, co jest istotne przy projektowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się wraz z wierceniami badawczymi. Tylko w takim wypadku można otrzymać dobrą interpretację rezultatów.

Zainspirowane przez: pixabay.com