Czy opłaca się badać grunt przed kupnem działki pod dom? Jakiego rodzaju badania warto zlecić?

Osoby mające w planach budowę własnego domu z reguły myślą o takich rzeczach, jak kupienie działki i załatwienie różnych standardowych formalności. Jednak mało kto zleca badania gruntu przed postawieniem budynku. Nie trzeba je robić obowiązkowo dlatego chcąc oszczędzić na inwestycji dużo osób po prostu je odpuszcza. Dlaczego jednak opłaca się tego typu badania zlecić i co nam one dają?

grunt na sprzedaż
Napisane przez: Nicholas A. Tonelli
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Prawo budowlane uważa domy jednorodzinne za budynki, jakie przekazują na podłoże małe obciążenie dlatego nie ma konieczności robienia badań geotechnicznych.

Zaintrygował Cię ten tekst? Jeśli tak, to bez wahania sprawdź tutaj automatyczne systemy magazynowe podobne materiały - one także są godne uwagi.

Sądzi się też, że nośność prawie wszystkich terenów w naszym kraju jest tak duża, że można bez problemu stawiać na nich dom. Natomiast problem jest wtedy gdy chcemy postawić dom na słabo poznanym gruncie, w takim wypadku nawet przed zakupem działki warto stan podłoża sprawdzić ponieważ może okazać się, że działka nie może być zabudowana. Poza tym aby dobrze zaplanować budowę fundamentów lepiej sprawdzić stan podłoża.

Więcej tekstów

Domowe dodatki użyteczne dla wprawnego majsterkowicza

Opona, felga
Napisane przez: www.sxc.hu
Zainspirowane przez: www.sxc.hu
Wielu panów bardzo lubi samodzielnie wykonywać w domu małe prace naprawcze i usprawniające działanie różnych sprzętów. Toteż starają się naprawiać radia i telewizory oraz tostery i pralki. Jeszcze nagminniej samodzielnie wymieniają żarówki i starają się określić przyczynę powstających w mieszkania spięć prądu.


Dokumentację odnośnie badań podłoża wykonuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań wykonanych w terenie; por.: stabilizacja podłoża. Często też są one uzupełnione badaniami przeprowadzonymi w laboratorium, które dają dodatkowe informacje na temat składu gleby. Jednym z badań polowych gruntu jest sondowanie statyczne. W czasie tego typu czynności mierzy się podstawowe parametry, na podstawie których możemy określić chociażby budowę geologiczną podłoża, stopień zagęszczenia, plastyczność jak również wytrzymałość przy ścinaniu. Sondowanie CPTU pozwala oszacować nośność oraz osiadanie, co jest istotne przy projektowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się wraz z wierceniami badawczymi. Tylko w takim wypadku można otrzymać dobrą interpretację rezultatów.
budowa domu
Zainspirowane przez: pixabay.com

Do dokładnego przebadania gruntu stosuje się szereg badań wraz ze sprawdzeniem poziomu dla wody gruntowej. Takie badania dadzą nam pewność, iż nie będzie trzeba zmagać się z pęknięciami ścian budynku, nie będziemy mieć problemów z zalegającą wodą w piwnicy, unikniemy dodatkowych wydatków związanych ze zmianami projektu w trakcie budowy. Co najważniejsze, będziemy mieć pewność, że nasz dom jest w pełni bezpieczny dla lokatorów. Te wszystkie informacje są bardzo ważne i bez robienia tego typu badań nie będziemy mieć pewności czy dane miejsce jest bezpieczne. Tak na dobrą sprawę koszty tego typu badań wobec wydatków na zakup działki i całej budowy są dość małe.

O sprawach dotyczących różnych tematyk dowiedzieć się możemy z sieci. Wtedy wystarczy zobaczyć tekst o opisywanym zagadnieniu oraz przedstawić szczegóły (https://fmk.pl/piora-slimakow/).

Dlatego planując tak dużą inwestycję warto wziąć pod uwagę i te koszty.

Źródło informacji:
2020/06/28, 07:54
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.