Kopalnia odkrywkowa: niepokojące ryzyko dla ekosystemu

Surowce organiczne, takie jak węgiel pozwalają pokrycie jego zapotrzebowania w kraju, jak również wspomóc rynek poprzez sprzedaż za granicę. Aczkolwiek nie każdorazowo ma to korzystny wpływ na otoczenie.

kopalnia odkrywkowa
Napisane przez: Greg Goebel
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Węgiel kamienny lub brunatny należy wydobywać na dwa sposoby zależne od tego, na jakiej głębokości mieszczą się ich pokłady.

Sprawdź ten link oraz zgłąb oprócz tego więcej szczegółów na stronie (domymax.pl/projekty-domow/powyzej-130-m2/) - one też powiększą Twoją wiedzę na rozpatrywany tu problem.

Jeśli głęboko potrzebna jest kopalnia głębinowa, jednak jeżeli surowiec znajduje się blisko powierzchni ziemi dostateczna jest kopalnia odkrywkowa. Odkrywka polega na pozyskaniu węgla po poprzednim pozbyciu się warstwy gleby i skał, które go przykrywają. Proces z pozoru wygląda na prosty i bezproblemowy, a także znacznie bardziej korzystny ze względów ekonomicznych. Niestety równocześnie ma groźny wpływ na środowisko. Ścieki i zanieczyszczenia są nierzadko usuwane do rzek, co doprowadza do ich nasilonego zanieczyszczenia. Odkrywka to także niebezpieczeństwo dla gleby i lasów, które należy na potrzeby kopalni wyciąć.

Czy masz ochotę poznać więcej (https://wibako.pl/products/93_pompy-hydrauliczne/2hi14r_pompa-hydrauliczna-eder-815) na opisywane na tej stronie zagadnienie? Jeżeli tak, kliknij ten odnośnik - nie rozczarujesz się. To pokrewna problematyka.

Obowiązujące przepisy zobowiązują, po ukończonym procesie wydobycia, do przeprowadzenia rekultywacji ziemi, tak aby była ona ponownie przystosowana pod uprawę. Jednak z punktu widzenia ekologii teren po odkrywkowy jest ciężki w ponownym uprawianiu. Więcej można dowiedzieć się z takiego źródła: odkrywka.

PAK Górnictwo
Napisane przez: Ken Lund
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jedną ze spółek zajmujących się wywiercaniem kopalni odkrywkowych i uzyskiwaniem węgla jest PAK Górnictwo, które eksploatuje go jako bazę paliwową dla jednostek wytwórczych zespołu elektrowni. Proces pozyskiwania zgody na wywierty jest bardzo długotrwały oraz żmudny, a także wiąże się z wieloma protestami i odwołaniami ze strony społeczności i ekologów. Przeciwnicy kopalni odkrywkowych boją się degradacji i destrukcji nie tylko ziemi i wody.

To jednocześnie kwestia zniekształcenia kształtu ziemi, zniszczenia szaty roślinnej, redukcji poziomu wód gruntowych, uciążliwości w życiu powszednim, m.in. hałasu, drgań, powstawania pęknięć skalnych i gruntowych, a także zatrucia powietrza. Wywierty wiążą się z wystrzałami, które mogą płoszyć zwierzęta i ptaki. Firmy, takie jak PAK Górnictwo są zobligowane do minimalizacji wspomnianych uciążliwości w znacznym stopniu.
2020/08/01, 07:49
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.