Czym są zawiesia i do czego się ich używa?

Jednym z zasadniczych podzespołów mechanizmu dźwigowego podnośnika, suwnicy jest oprzyrządowanie, którego zasadniczym zadaniem jest podwiązywanie, wieszanie czy podtrzymywanie większych rzeczy, załadunków. Jednakże nie jest to część integralna dźwignicy, dlatego, że służy jedynie do zamocowania ładunku i można ją w każdej chwili demontować.

hala-produkcyjna
Zainspirowane przez: pixabay

Tym istotnym w całości konstrukcji segmentem są zawiesia, czyli wyposażenie każdego przyrządu dźwigowego. Są rozmieszczane na zbloczu z zaczepem, a w niektórych modelach za pomocą trawersy. Jeżeli chodzi o zawiesia pasowe czy zawiesia linowe odrębność dotyczy nie tylko konstrukcji, ale poprzednia strona również surowca, z którego są wykonane. W firmach produkujących dostępne są również zawiesia typu łańcuchowego. Zwracając uwagę na konstrukcję podział wygląda w następujący sposób: zawiesia kilku cięgnowe, dwu pętlowe i opasujące, ich układ jest zamknięty za pomocą kruczka. Zawiesia pasowe czy zawiesia linowe posiadają w wyposażeniu akcesoria, które umożliwiają ich stosowanie, ale przede wszystkim właściwe zawieszenie przedmiotu. Dla przykładu można wyszczególnić kształtki wykonane z metalzawiesia (więcej tutaj www.zawiesiawroclaw.pl)scowione na pętli, która umieszczona jest na zaczepie, a ich celem jest ubezpieczenie końcówki liny i zabezpieczenie przed przetarciem.


Tak jak w przypadku wszystkich przyrządów mechanicznych zawiesia muszą być oddawane do systematycznej inspekcji. Musi być ona realizowana przez specjalistę, który ma specjalistyczne kwalifikacje. Dana osoba musi mieć nie tylko konkretne umiejętności, ale także wiedzę techniczną. Od kontroli zależy nie tylko właściwe umieszczenie przedmiotu, ale także bezpieczeństwo. Inspekcja musi być robiona regularnie. Osoba wybrana do audytu musi być fachowa, a odpowiedzialność za wybranie takiej osoby do kontroli ponosi firma. Specjalistyczne uprawnienia można zdobyć na dodatkowych szkoleniach.
2022/01/14, 10:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.