
Zainspirowane przez: www.klimatop.pl
Nagrzewnice to maszyny o znacznym zastosowaniu. Celem ich stosowania jest, jak sama nazwa mówi, nagrzewanie powietrza do wymaganej przez użytkownika urządzenia temperatury. Powszechnym miejscem wykorzystania nagrzewnic są samochody, jednakże stosuje się je także we wnętrzach, w głównej mierze tych większych, a także w sektorze przemysłowym – w procesach z udziałem ciepła. Do przyrządów tych używa się kilku typów paliwa: oleju opałowego, gazu ziemnego lub LPG, paliw stałych (np. węgla albo koksu). Mogą być także uruchamiane za pomocą energii elektrycznej bądź energii uzyskiwanej z wody.
Nagrzewnice gazowe – działanie
Są to urządzenia o kształcie w większości przypadków cylindrycznym, lub też prostopadłościennym. Posiadają
wentylator, służący do dostarczania powietrza do przyrządu, gdzie ulega ono ociepleniu, a później – wydmuchiwane jest na zewnątrz. Używamy w nich paliwa w formie gazu ziemnego albo LPG (na ogół znany, jako propan butan). Jest to jeden z ich plusów, albowiem gaz należy w dzisiejszych czasach do w miarę tanich, a wręcz taniejących surowców – w porównaniu choćby do stale drożejącego prądu elektrycznego. Powoduje to, że nagrzewnice gazowe są efektywne, a ich eksploatacja – użyteczne dla użytkownika. Pewne z nich wyposażone są w elementy dające szansę regulacji dopływu
gazu, co można zaliczyć do atutów.
Przeznaczenie
Nagrzewnice gazowe np. umożliwiają ogrzewanie wnętrz, do których można zaliczyć kościoły, hale produkcyjne czy też sportowe, magazyny, miejsca pracy, a również domy i mieszkania prywatne. Mogą być zainstalowane na zawsze lub też mobilne, przy czym te ostatnie z uwagi na nieznaczne gabaryty (a co za tym idzie – odpowiednio niższą moc grzewczą odnajdują przeznaczenie w mniejszych wnętrzach. Ich mobilność stanowi jednak bardzo duży atut, zwłaszcza gdy używane są w prywatnych mieszkaniach. W takim wypadku możliwe jest wielokrotne i łatwe przenoszenie maszyny z kąta w kąt w razie potrzeby. Z nagrzewnicami zainstalowanymi na stałe natomiast mamy do czynienia bardzo często w obiektach o znacznej powierzchni, gdzie bardziej ważniejsza niż ich mobilność będzie duża moc połączona z wydajnością.
Ekstra źródła: .