Z czego produkuje się azot?

Azot to niezwykle znaczący związek chemiczny, jest bardzo istotny z biologicznego punktu spojrzenia (na przykład jest on kluczowym składnikiem białek a także innych związków które to naturalnie istnieją w organizmach żywych.


Fabryka
Napisane przez: jose a. del moral
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Niedobory azotu mogą niekorzystnie wpłynąć na wzrost roślinek, a tym samym na wysokość plonów co w istotny sposób wpływa na intratność wytwórczości agrarnej. Azot jest również nieodzowny jako gaz zabezpieczający przy wielu procesach technicznych, przykładowo w procesie spawania oraz użytkują go poniektóre instalacje pneumatyczne.

Jeśli zainteresował Cię tego typu artykuł, zobacz inne wiadomości na ten temat. Najlepiej sprawdź sam (www.pillowplate.pl/), znajdziesz tu podobne informacje.

Można więc zadać pytanie skąd wziąć na przemysłową skale tak niezbędny gaz? Na nasze szczęście azotu w atmosferze jest dosyć sporo. Jedną z metod jego pozyskiwania są generatory azotu , urządzenia te ze sprężonego powietrza pozyskują ów gaz. Generatory azotu można podzielić na trzy podgrupy według metody w który generują one gaz; technologia zmienno-ciśnieniowa - w której powietrze rozdzielane jest na poszczególne składniki. Na sicie węglowym osadzają się takie elementy jak tlen.

Czasem niełatwo jest wyszukać naprawdę uzupełniające info, więc jeśli zafrapował Cię niniejszy wpis, to śmiało kliknij tu.

Azot płynie do wylotu urządzenia, w którym przez dalsze maszyny może być poddanym dalszej obróbce. Osiąga się w ów sposób azot o czystości do 99,99 %! Generatory azotu mogą być wyekwipowane w pneumatyczne instalacje transportujące wytworzony gaz do dalszych fragmentów linii wytwórczej.

zbiornik na gaz
Napisane przez: Elliott Brown
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Kolejnym typem tego urządzenia jest generator azotu w technice membranowej w którym azot jest pozyskiwany poprzez dokładne odfiltrowanie powietrza i separację pozostałych gazów (dwutlenku węgla, tlenu, minimalnych ilości szlachetnych gazów). Taka metoda pozwala na pozyskanie azotu o pułapie czystości od 90 do 98 proc.. Najczystszy azot uzyskuje się w urządzeniach stosujących technikę kriogeniczną. Stosują one zmieniające się właściwości gazu w wypadku zmiany temperatury, szczegółowiej - wykorzystuje się różne temperatury wrzenia gazów tworzących powietrze. W wyniku skomplikowanych procesów fizycznych odbieramy gaz w którym ilość zanieczyszczeń wynosi milionowe części procenta. W procesie produkcji azotu ważne jest żeby powietrze było odpowiednio sprężone ewentualnie rozprężone (zależnie od wymogów). Aby to osiągnąć możemy stosować tak zwane tłokowe sprężarki.
2021/09/03, 15:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.