Czym jest naczynie przeponowe i do czego służy?

Szukasz specjalnego sprzętu technologicznego służącego do instalacji centralnego ogrzewania? Nie wiesz jaki sprzęt zakupić? Już dziś to nie musi być trudne. W tej kwestii przyda się naczynie przeponowe. Naczynie przeponowe do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania jest przykładowo wytworzone ze stali węglowej a także gumy syntetycznej SBR w zgodzie z normą DIN 4807-3. Takie urządzenie ma za zadanie przejąć nadmiar ciśnienia wody w układzie, który/a to powstaje podczas wzrostu temperatury. Największe ciśnienie robocze wynosi 4bar, a najwyższa temperatura robocza to 99 stopni Celsjusza. A czym właściwie jest naczynie przeponowe? Lepiej wyjaśnić to na przykładzie.


przykład zbiornika
A mianowicie w instalacjach grzewczych nadzwyczajnie znaczącą rolę odgrywa właściwe zapobieganie nadmiernemu wzrostowi ciśnienia . Problem ten z kolei konsekwentnie rozwiązują przeponowe naczynia wzbiorcze, z pomocą których dostępna jest kompensacja - (przejdź po tym linku) rozszerzalności cieplnej wody. Pewne restrykcyjne wymagania w tej dziedzinie ustanawiają przepisy prawa. W zakresie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w kwestii uwarunkowań, jakim to powinny odpowiadać budynki i ich lokum, wodna instalacja grzewcza powinna być konsekwentnie zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia oraz temperatury. Konkretne wymogi technologiczne wynikają z normy: „PN-B-02414:1999 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo.

Czytasz tutaj niezwykle absorbujące informacje, jednak kliknij bez wahania ten link, gdyż to naprawdę unikalna strona www - ona też Cię zainteresuje.

Jest to przepis dotyczący Zabezpieczenia instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego wraz z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi.

Jak zatem skonstruowane jest bardzo dobre naczynie wzbiorcze? A więc w jego strukturze wyróżnia się część gazową i wodną, z tym, że ta druga stanowi do 80% całkowitej pojemności naczynia. Bardzo ważną rolę pełni szczelna membrana z kauczuku etylenowo-propylenowego (EPDM). Jej rolą jest skuteczne niedopuszczanie do styczności wody z tą wewnętrzną powierzchnią zbiornika. Właśnie dzięki temu substancja w obwodzie jest czysta. Takie wyjście maja przede wszystkim naczynia z wymienną membraną. Funkcjonuje do tego drugi nieco inny typ naczyń, w których to membrana jest niezmienna, natomiast woda z instalacji może mieć kontakt z wewnętrzna częścią zbiornika.


W budowie naczynia przeponowego istotny jest także zawór do nabijania, podłączenie wody, a także komora powietrzna pod wstępnym ciśnieniem. Trwałość nowocześnie wyprodukowanych naczyń wzbiorczych gwarantuje tworzywo, który to użyto do ich stworzenia, czyli stal głębokotłoczną. Natomiast ochronę przed korozją gwarantuje zewnętrzna powłoka epoksydowa. A więc dobre naczynie przeponowe to gwarancja bezpieczeństwa zgodnego z wymaganiami prawa. Poznaj najpopularniejszy sprzęt w tej kategorii i nabądź go dla siebie. Projektanci zadbali, by zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających odbiorców.
2020/03/08, 07:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.