Wybór sprężyn, czyli jakie i gdzie je stosujemy – najważniejsze informacje

Sprężyny używa się przy produkcji maszyn, najczęściej jako łączniki w połączeniach sprężystych. Poza elementem łączenia pełnią jeszcze kilka istotnych funkcji, jak łagodzenie nacisków (amortyzacja), mierzenie sił i momentów czy akumulowanie energii. Produkcja sprężyn przebiega według sformalizowanych etapów tworzenia, gwarantujących im trwałość czy odporność na warunki eksploatacji.

sprężyna
Napisane przez: Thomas Quine
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jak na różnorodność sprężyn, w tej materii istnieje pokaźny wybór, z głównym kryterium, czyli przyjmowanym obciążeniem. Według niego sprężyny dzielą się na ściskane, rozciągane, skręcane i zginane. Wszystkie charakteryzują się własnymi dla własnej kategorii parametrami sztywności, długości rozciągnięcia, procentowo wyrażonym stosunkiem obciążenia do odkształcenia - sprawdź też: link do strony.
Szczególnie charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, znana z widzenia dzięki linii śrubowej. Sprężyny śrubowe mogą ściskać, ale też rozciągać lub skręcać.

Jeżeli poszukujesz podobnych wiadomości, co te zaprezentowanie w naszym tekście, to w artykule (www.fmk.pl/) opublikowanym tu z pewnością je znajdziesz.

Sprężyny płaskie wykorzystuje się w zegarkach odróżniając się gabarytowo od poprzednich płaskim wykonaniem. Mają swoje zastosowanie jako styki w przekaźnikach, używa się ich poza tym w zegarkach, obok sprężyn spiralnych. W tych przypadkach nie mają dużo wspólnego z ogólnie pojmowaną sprężyną, to raczej kawałek stali, blachy lub prostego pręta.
Sprężyny spiralne, produkowane są z cienkiej taśmy, w trakcie działań na nie wywołują naprężenia zginające. Jeśli chodzi o zegarki służą jako napęd - www.afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/19/bs-naped-ramieniowy-do-drzwi-24vdc - osi, a przy awarii są jednym z pierwszych elementów interwencji zegarmistrza.
Sprężyny pierścieniowe zbudowane są z dwóch grup - pierścieni rozciąganych oraz wewnętrznych. Są to twarde konstrukcje, które wytrzymują bez usterki dość spore obciążenia. Gwarantują przy tym nieznaczne odkształcenia. Nie bez powodu mają więc swoje zastosowanie w zderzakach przednich aut. Duże tarcie na styku powierzchni pierścieni powoduje automatyczne rozpraszanie energii z zewnątrz.

Konstrukcja metalowa ze sprężyną
Napisane przez: taymtaym
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Zostając przy samochodach, a konkretniej w układzie rozrządu - dysponuje on własnymi, unikatowymi sprężynami zaworowymi. Odpowiadają one za zamykanie i utrzymywanie go tak by pozostawał zamknięty. Wymaga się od nich trwałości, gdyż poddaje się je wysokim temperaturom i obciążeniom siłowym. Dlatego w sprężynach zaworowych stosuje się budulec najwyższej klasy, a wcześniej poddaje się sprężyny kulkowaniu.
2021/11/14, 07:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.