Sprężyny używa się przy produkcji maszyn, najczęściej jako łączniki w połączeniach sprężystych. Poza elementem łączenia pełnią jeszcze kilka istotnych funkcji, jak łagodzenie nacisków (
amortyzacja), mierzenie sił i momentów czy akumulowanie energii. Produkcja sprężyn przebiega według sformalizowanych etapów tworzenia, gwarantujących im trwałość czy odporność na warunki eksploatacji.

Napisane przez: Thomas Quine
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jak na różnorodność sprężyn, w tej materii istnieje pokaźny wybór, z głównym kryterium, czyli przyjmowanym obciążeniem. Według niego sprężyny dzielą się na ściskane, rozciągane, skręcane i zginane. Wszystkie charakteryzują się własnymi dla własnej kategorii parametrami sztywności, długości rozciągnięcia, procentowo wyrażonym stosunkiem obciążenia do odkształcenia - sprawdź też: link do strony.
Szczególnie charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, znana z widzenia dzięki linii śrubowej. Sprężyny śrubowe mogą ściskać, ale też rozciągać lub skręcać.
Jeżeli poszukujesz podobnych wiadomości, co te zaprezentowanie w naszym tekście, to w artykule (
www.fmk.pl/) opublikowanym tu z pewnością je znajdziesz.
Sprężyny płaskie wykorzystuje się w zegarkach odróżniając się gabarytowo od poprzednich płaskim wykonaniem. Mają swoje zastosowanie jako styki w przekaźnikach, używa się ich poza tym w zegarkach, obok sprężyn spiralnych. W tych przypadkach nie mają dużo wspólnego z ogólnie pojmowaną sprężyną, to raczej kawałek stali, blachy lub prostego pręta.
Sprężyny spiralne, produkowane są z cienkiej
taśmy, w trakcie działań na nie wywołują naprężenia zginające. Jeśli chodzi o zegarki służą jako napęd -
www.afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/19/bs-naped-ramieniowy-do-drzwi-24vdc - osi, a przy awarii są jednym z pierwszych elementów interwencji zegarmistrza.
Sprężyny pierścieniowe zbudowane są z dwóch grup - pierścieni rozciąganych oraz wewnętrznych. Są to twarde konstrukcje, które wytrzymują bez usterki dość spore
obciążenia. Gwarantują przy tym nieznaczne odkształcenia. Nie bez powodu mają więc swoje zastosowanie w zderzakach przednich aut. Duże tarcie na styku powierzchni pierścieni powoduje automatyczne rozpraszanie energii z zewnątrz.