Używanie ciepłomierzy i podzielników ciepła podczas wyliczania zużycia ciepła w mieszkaniach spółdzielczych i wspólnotach.

Mamy okres grzewczy, a oznacza to, iż w niejednej spółdzielni mieszkaniowej czy też wspólnocie realizowane będzie rozliczenie zużycia ciepła, bo wielu zarządców nieruchomości czyni to akurat w czasie okresu grzewczego. W naszym kraju w bardzo wielu domach wielorodzinnych używane są inaczej zwane podzielniki kosztów ogrzewania. Podzielniki to urządzenia służące do podzielenia kosztu ogrzewania całego budynku na poszczególnych lokatorów proporcjonalnie do ilości ciepła pobieranego przez ich urządzenia grzewcze czyli kaloryfery.


Ciepłomierze
Zainspirowane przez: bmeters.pl
Wykorzystywanie podzielników zamiast ciepłomierzy wymuszone zostało poszukiwaniem formy rozliczeń cen zużycia ciepła w kamienicach posiadających łączne i niejednokrotnie w ilości większej aniżeli jeden, piony instalacji CO. Te przestarzałe wobec instalacji c.o. układy domów, właściwie uniemożliwiają montaż ciepłomierzy, wyłącznymi rozwiązaniami rozliczania była w zasadzie opłata ryczałtowa połączona z metrażem lokum czy też mieszkania.

Zastosowanie podzielników zamieniło owy stan rzeczy ale oczywiście zrodziło też szereg zapytań co do metod działania podzielników i pomyłek z tym związanych . Wyliczenie kosztów ogrzewania lokum w oparciu o wskazania indywidualnego ciepłomierza prawdopodobne jest tylko wtedy, kiedy w każdym lokalu w bloku jest osobna sieć rurociągów dołączonych do grzejników, która ma jedno wejście i jedno wyjście łączące je z instalacją centralnego ogrzewania w budynku. Ów struktura instalacji centralnego ogrzewania jest używany w segmentach nowych lub lampy sufitowe do kuchni led w kwazar-lampy podporządkowanych remontowi generalnemu.

Jeśli chcesz poznać studiowany w tym miejscu temat, to kliknij tutaj oraz zdobądź użyteczne info (https://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/kartoniarki/automatyczna-zaklejarka-kartonow-o-stalych-ksztaltach/) również w analogicznym portalu.

Ciepłomierze podlegają wymaganiu zaakceptowania typu i legalizacji.


ognisko
Napisane przez: cuatrok77
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W razie niejasności dotyczących poprawności ich wskazań, mogą być oddawane do ekspertyzy w okręgowych urzędach miar. W praktyce rozliczanie ciepła z zastosowaniem podzielników kosztów wygląda tak że w dniu rozliczenia ciepła spisuje się wskazania wszystkich podzielników w domu oraz wskazanie ciepłomierza na przyłączu energii cieplnej budynku. Wskazanie podzielników dla danego lokalu, a też pomieszczenia przelicza się poprzez współczynnik korygujący, mający na celu wzięcie pod uwagę np. narożnego umieszczenia lokalu.
2020/08/01, 07:54
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.