Co to jest i z czego jest złożona suwnica?

Do najbardziej użytecznych czy nawet nieodzownych maszyn w większych magazynach albo stoczniach są dźwignice, czyli urządzenia, które funkcjonują w ruchu przerywanym.
Są one zaopatrzone w funkcję opuszczania i podnoszenia towarów.


malunek - przemysł
Napisane przez: Marcin Polak
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Przykładowo dźwignice bramowe przynoszą na myśl swoim wyglądem typową bramkę piłkarską, przy czym na poziomej belce umieszczony jest hak (www.zawiesiawroclaw.pl/category/haki/). Taki wciągnik może się poruszać w poziomie i w pionie. Suwnica przeznaczona jest do przemieszczania ładunków oraz osób, ale jedynie w obszarze, który jest ograniczony długością i wysokością toru jazdy. Na dźwignicy powinny zostać umieszczone wyraźne napisy. Przykładowo na moście powinna być informacja o największym dopuszczalnym ciężarze, nr rejestracyjny UDT oraz o grupie natężenia pracy. Poza tym o największym dozwolonym udźwigu powinna informować również tablica (zobacz tablice OWZ) na zbloczu hakowym. Do podstawowych elementów oprzyrządowania mechanicznego dźwignicy zaliczają się m.in.: tor jazdy, odboje czy krzywki.


Na rynku istnieją dźwignice natorowe, podwieszane i bramowe. Ta pierwsza, czyli pomostowa jest montowana zazwyczaj we Wnętrzach hal magazynowych i hal produkcyjnych. Jest ona złożona z kratownicowego pomostu, który toczy się po prowadnicach. Dźwignica boczna może posiadać udźwig do 5 ton a rozpiętość 10 metrów. Znacznie cięższe ładunki jest w stanie udźwignąć suwnica pomostowa dwudźwigarowa. Jej udźwig może wynosić nawet do 200 ton. Na pochylniach stoczniowych albo składowiskach najczęściej stosowana jest suwnica bramowa.
Mogłaby posiadać ona rozpiętość do 36 m oraz udźwig do 100 t. Zazwyczaj posiada ona kilka napędów: do ruchu suwnicy, ciągnika i podwieszenia zawiesia. Co interesujące, niewielkie dźwignice mogą być także kierowane zdalnie.
2022/01/14, 10:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.