Profesjonalne techniki pracy z tworzywami w różnych gałęziach przemysłu

Do do działań na różnych rodzajach tworzyw wykorzystuje się fachowe technologie przerobu. Obrabianie zmienia materiałom właściwości i zbliża je do zastosowania konkretnego tworzywa do konkretnego użycia. Zależnie od tego, jakie tworzywo fabryka będzie przetwarzać, powinna dobrać odpowiednią technikę i narzędzia. Wśród specjalnych technik obróbki skrawaniem wyszczególnia się toczenie, wiercenie, dłutowanie i frezowanie.


po obróbce
Napisane przez: zombieite
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Odpowiedni wybór techniki to sprawa kluczowa, bo to od niej uzależnione jest późniejsze użycie elementu. Frezowanie stosuje się przy tych tworzywach, przy których dopuszczalny jest równoczesny obrót i narzędzia, i tworzywa.

Frapuje Cię kwestia podnoszona w tym tekście? Zobacz oprócz tego także inne podobne posty - po prostu wejdź tutaj śruby calowe.

Frezowaniem nazywa się taki typ obróbki materiału, podczas którego usuwana jest dana ilość surowca za pomocą całkiem sprawnie poruszającej się frezarki, pracującej z odpowiednią prędkością.

Frezuje się na przykład drewno w stolarce (frezowanie rowków wpustowych (frezowanie materiałów) do mebli z suwanymi drzwiami albo innych przesuwających się elementów mebli), metale w metalurgii i materiały sztuczne w przetwórstwie i produkcji różnych materiałów. Charakterystyczne dla frezowania jest to, że resztki są malutkie i iż ostrza frezarki nie są w użyciu nigdy równocześnie, lecz jeden za drugim. Wyróżnia się 3 podstawowe operacje mające związek z frezowaniem: frezowanie współbieżne, czołowe i walcowo-czołowe. We wszystkich technikach frezowań mamy odmienny układ maszyny i obrabianego materiału.


Konfiguracje mogą być następujące: skośne, pionowe, równoległe albo prostopadłe.

Czy stworzone na tej stronie (https://www.fmk.pl/) artykuły spodobały Ci się? Czujesz chęć na kolejne? Więc pragniemy Ci powiedzieć, że już czekają na Ciebie świeże wpisy.

Ułożenie dopasowuje się do tego, co będzie wykonywane – czy frezowanie rowków wpustowych czy frezowanie uchwytów. Po obróbce właściwej nadchodzi również pora na obróbkę wykańczającą, po której dopiero można oceniać rezultat końcowy i jaką dyktują zwykle wymogi konstrukcyjne . Wykorzystując różne technologie obróbki wykończeniowej, można spowodować, że elementy maszyn będą odporne na: zużycie mechaniczne, obciążenie, duze różnice temperatur, korozję i reakcję z chemikaliami. Pokrywa wierzchnia jest także odpowiedzialna za właściwości użytkowe elementu.
2020/07/13, 07:45
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.